fbpx

Concrete5

Concrete5 Logo

Concrete5 ir bezmaksas satura vadības sistēma, kas savu dzīvi sāka kā komercprodukts, bet nu tiek izplatīta ar MIT licenci, kas ļauj to izmantot bez ierobežojumiem. Šis nav nekāds lightweight risinājums, kā es iesākumā biju cerējis, bet nopietna satura vadības sistēma ar visai plašām iespējām. Paši izstrādātāji norāda, ka Concrete5 ir ne tikai satura vadības sistēma, bet arī web “ietvars” (framework) – to var izmantot kā pamatu dažādu web aplikāciju izstrādē.

Pēdējās dienās noņēmos ar Concrete5 palietoju un patestēju. Uzcepu pat lapu testam: hooed.com. Pirmajā brīdi mani šis CMS aizrāva – no “vienkāršā lietotāja” puses viss darbojas ērti un vizuāli patīkami. Uztaisīt mājas lapu var dažās minūtēs. Turklāt lielākais pluss – katru lapu var sataisīt savādāku – gan no bloku izvietojuma, gan dizaina puses. Tas, ir, katrai lapai var būt savs, pilnībā atšķirīgs dizains. Tiesa, te arī parādās neērtības – ir daudzas lietas, kas jānodefinē katrai lapai.  Tāpēc, ja lapas galvenokārt kalpos kā blogs, WordPress būs krietni parocīgāks. Arī par Drupal nevajag aizmirst. Taču Concrete5 satura vadības sistēma būs ļoti noderīga, ja nepieciešama sistēma, kas ļauj veidot lapas ar dažādi izkārtotiem saturiskajiem blokiem vai dizainiem. Piemēram, produktu lapas vai portfolio lapas.

Otrs trūkums – tā kā Concrete5 tikai nesen iegājusi atvērtā koda pasaulē, tad nopietna atbalsta komūna (kā WordPress, Joomla vai Drupal) nav vēl izveidojusies. Līdz ar to pagaidām ir maz spraudņu un dizaina šablonu. Tāpēc daudz ko var vajadzēt taisīt pašam.

Concrete5 Darbvirsma

Plusi:

  • labi pielāgojama – galvenais trumpis. Katra lapa var būt ar pilnīgi saturisko bloku izvietojumu (pieļauju, ka arī visu dizainu, ja labi pacenšas).
  • viegli saprotama un pārvaldāma. Lapas izkārtojuma veidošana notiek vizuāli. Dabūt gatavu mājas lapu var dažās minūtēs.
  • pieejami jau gatavi “bloki” – slaidšovs, viesu grāmata, aptaujas utt., kas ļoti vienkārši integrējami mājas lapas dizainā.
  • gatava lietošanai – papildus nav nekas jāinstalē – uzliec c5 un taisi lapu augšā. Arī paša Concrete5 instalēšana ir ātra un vienkārša.
  • jau iekļauts lapas apmeklējuma statistikas mērītājs.

Mīnusi:

  • instalācija aizņem 12 megabaiti – tas būs krietni vairāk kā WordPress (apmēram 3 Mb).
  • katrai instalācijai nepieciešama sava datubāze (pieprasa, lai tiktu instalēts tukšā datu bāzē – nemīl, ja datu bāzē jau kaut kas ir).
  • lapas saitēs latviešu burtus aizstāj ar apakšsvītru (underscore), nevis ar atbilstošu latīņu burtu (kā, piemēram, to dara WordPress). Arī kā vārdu atdalītājs kalpo apakšvītra nevis domuzīme. Visu gan var labot ar roku (vai mazliet paķmerēoties kodā nomainīt apakšvītru pret domuzīmi).
  • atbalsta kopiena nav tik liela, kā citām CMS – WordPress, Drupal vai Joomla!.
  • man īsti nevedas ar meklētāja integrāciju lapā – tam būs jāvelta pamatīgā izpēte. Vienkāršais risinājums – meklēšanai veltīt atsevišķu lapu vai iestrādāt lapas dizainā. Vai arī – meklēšanas funkciju uzticēt Google. Pie viena tas arī atrisinātu otru problēmu – nepieciešamību regulāri un pašrocīgi palaist lapu indeksētāju (citādi tās neparādīsies meklēšanas rezultātos).

Katrs pats var izmēģināt, kā sistēma darbojas: http://getconcrete5.com/demo.

Savukārt lapas, kas izmanto Concrete5 var apskatīt te: http://c5mix.com/showcase/25-concrete5-powered-sites.

Share via
Copy link