Pēdējo četru gadu laikā inflācija Latvijā ir aizvien augusi un šī gada jūlijā gada inflācija sasniedza savu augstāko punktu pēdējos 10 gados – 9,5%. Lietuvā un Igaunijā – inflācija bija zemāka: Igaunijā – 4,0%, bet Lietuvā – 2,6% (Latvijā pēc saskaņotā patēriņa cenu indeksa – 6,0% ).
Vairāki ekonomisti jau iepriekš brīdinājuši par ekonomikas pārkāršanas draudiem, par to brīdinājusi arī Latvijas Banka, taču iepriekšējos gados valdības pārstāvji skaidrojuši, ka Latvija strauji aug un kreditēšanas apjomi nav draudīgi un inflācija ir saprotama, jo Latvijas cenu līmenis ir krietni zemāks par ES cenu līmeni, tā norāda Delfi. Valdība gan azīst, ka inflācija ir pieaugusi (pretēji valdības iepriekšējiem solījumiem ātri ar to tikt galā), taču joprojām, šķiet, neuzskata inflāciju par īpašu problēmu.
Pagājušonedēļ Ministru kabinetam tika prezentēts Ekonomikas ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums par inflācijas procesiem valstī.
Saskaņā ar ziņojumu kopējais patēriņa cenu pieaugums 2007.gada jūnijā salīdzinājumā ar iepriekšējā gada jūniju bija par 8,8%. Tabulā parādītas patēriņa cenu pārmaiņas (12 mēnešu inflācija, procentos):
Visstraujāk cenas pieaugušas pārtikas produktiem (par 8,4%), transportam (par 10,4%) un mājokļu uzturēšanai (par 7,5%). Toties samazinājās cenas sakariem.
Patēriņa cenu grupu ietekme uz kopējo cenu pieaugumu (12 mēnešu inflācija, procentos):
Kā galvenie inflāciju veicinošie apstākļi 2007.gadā pēc Ekonomikas ministrijas uzskatiem ir: