fbpx
Tags:,

No sirds uz sirdi

Valsts kanceleja sadarbībā ar Veselības ministrija un Valsts asinsdonoru centru (VADC) jau trešo reizi organizē asins ziedošanas akciju „Palīdzi palīdzēt!”. Plānots, ka akcija notiks 2008. gada 15. oktobrī Ministru kabineta Zaļajā zālē.

Pagājušogad es arī piedalījos šai akcijā, taču šogad man tā ies secen – es jau paspēju nodot asinis pirms mēneša un nākamreiz varēšu tās nodot ne ātrāk kā novembrī (starp asins nodošanas reizēm jābūt vismaz 60 dienu intervālam). Turklāt šāda vaida burziņi man neiet pie dūšas. Pagājušogad man tas pasākums ievilkās uz pusi dienas. Man labāk patīk aizbraukt pašam, kad to vēlos un negaidot garā rindā. Tomēr domāju, ka šādas akcijas ir nepieciešamas – lai vismaz sapurinātu kūtros.

Atgādināšu, ka donori saņem divas apmaksātas brīvdienas – vienu asins nodošanas dienā, bet otru – nākamajā dienā pēc asins nodošanas (šo brīvdienu var izmantot arī citā dienā).

Pirms doties nodot asinis, atceries:

  • Tev jābūt veselam, 18-65 gadu jaunam.
  • Svaram jābūt ne mazākam kā 50 kg.
  • Pirms asins došanas jāatpūšas.
  • Asins došana nav vēlama pēc nakts maiņas, saspringta darba, liela emocionāla pārdzīvojuma.
  • Vēlams lietot veselīgu uzturu, daudz šķidruma; nedrīkst lietot treknus ēdienus asins došanas dienā, kā arī dienu iepriekš.
  • Nedrīkst lietot alkoholu, pirms procedūras nesmēķēt.
  • Neēdis cilvēks asinis nedrīkst nodot.
  • Neaizmirstiet personas apliecinošu dokumentu ar fotogrāfiju.

Dienā pirms asins vai komponentu nodošanas Jums jāievēro diētas ierobežojumi, lai Jūsu plazma nebūtu hiloza (trekna).

Plazmaferēzes procedūras dienā obligātas vieglas brokastis.


1-2 dienas pirms asins nodošanas DRĪKST ĒST UN DZERT :

Visas saknes, augļus, biezpienu, liesu sieru, cīsiņus, biezputras, maizi, liesu gaļu un zivis, medu, sulas, kompotus, ķīseļus, tēju, kafiju, minerālūdeni.NEDRĪKST ĒST UN DZERT :

Neko ceptu, piparotu, treknu (vistas, siļķes, lasi, desas, sieru, speķi), olas, sēnes, kūkas, saldējumu, riekstus, šokolādi, kakao, buljonu, jebkuru alkoholu (arī alu), medikamentus, tai skaitā aspirīnu.

Ak, jā – kāreizi šodien (23. septembrī) tehnisku iemeslu dēļ Valsts asinsdonoru centrā Rīgā, Sēlpils ielā 6 nenotiks donoru pieņemšana. Donoriem asinis būs iespējams ziedot VADC specializētajā donoru autobusā, kas no plkst. 8.00 – 17.00 donorus pieņems pie VADC Sēlpils ielā 6.

Vairāk informācijas Valsts asinsdonoru centrā.

Share via
Copy link