fbpx

Windows Live Writer

Lai arī Windows Live Writer vēl netiek uzskatīts par par pabeigtu produktu, bet tikai “technical preview” (manā saprašanā – alfa vai beta stadija), daudzi to lieto jau labu laiku un izsakās vinotaļ atzinīgi. Tāpēc nolēmu to izmēģināt arī es.

Kopumā produkts ir viegli uzstādāms un ērti lietojams. Lielākie plusi – ierakstus var rakstīt arī esot offlainā, kā arī ir izmantojams vairākiem blogiem – nav nepieciešams katru reizi vērt vaļā citu lapu. Uzraksti rakstu un izvēlies, kurā blogā to publicēt.

Pieejamas ir visas rakstu noformēšanai nepieciešamās funkcijas: formatēšanas stili, tabulu veidošana u.c. Live Writer spēj nolasīt un atpazīt arī esošās kategorijas. Live Writer var noteikt arī bloga dizainu, tāpēc rakstot jau ir priekšstats par to, kā raksts izskatīsies mājas lapā. Turklāt ir iespējams arī pilns lapas priekšskatījums.

Papildus funkcijas ir dažādas bilžu apstrādes iespējas, iespēja ievietot video un tāda lieta kā “autolink”. Var arī uzlikt automātisku brīdinājumu, ja tiek mēģināts nopublicēt rakstu, kuram nav virsraksts vai pievienotas kategorijas vai tagi (šad tad man neuzmanības dēļ piemirstas tos pievienot).

Programmā ir iebūvētas pamata bilžu apstrādes funkcijas: izmēru maiņa un iestatījumi, krāsu kontrats un spilgtums u.tt. Ir pat dažādas bilžu “uzfrišināšanas” iespējas – noapaļoti stūri, maliņas, ēnas. Izskatās, ka ir iespējams uzstādīt arī bilžu apstrādes filtrus. Līdzi gan neviens nenāk.

Programmā ir ietverta arī pareizrakstības pārbaude. Diemžēl tikai angļu valodai un man nav ne jausmas, kā varētu pievienot latviešu valodas vārdnīcu. Biju jau pieradis, ka Firefox izķer manas kļūdas. Nu nāksies būt uzmanīgākam.

Live Writer ir ļoti parocīgs, ja visu laiku strādā ar vienu datoru – tad visi ieraksti un, galvenais, to melnraksti ir vienuviet. Diemžēl man regulāri sanāk blogot vismaz no trijiem. Iespēju kā varētu saglabāt raksta melnrakstu uz diska es neatradu. Tāpēc rakstu melnrakstiem es parasti izmantoju Google Notebook, kam varu piekļūt no jebkura datora, kas pieslēgts internetam. Taču Notebook trīkums ir ne pārāk ērtā rakstu formatēšana un bilžu ievietošana rakstos. Tā nu variants varētu būt – beidzot darbu uz datora publicēt visus nepabeigtos rakstus kā melnrakstus (draft). Vēlāk tos var turpināt rediģēt jau uz cita datora – vai nu tiešsaistē, vai arī atverot ar Live Writer (ir iespējams atvērt un rediģēt jau publicētus rakstus).

Patestēju Live Writer dažādās sistēmēs – WordPress, Pivot, Livejournal un klab.lv. WordPress.com un Blogger nemēģināju, bet domāju, ka vajadzētu darboties ļoti veiksmīgi. Tālāk mani iespaidi par “starpplatformu” sadarbību.

 

Live Writer un WordPress

Ar WordPress Live Writer ir ļoti laba sadarbība (vismaz 2.5 versiju). Izmantojama ir visa pamata funkcionalitāte, tajā skaitā tagi, komentēšanas un raksta piekļuves uzstādījumi. Iespējams rediģēt ne tikai rakstus, bet arī lapas (pie tam ar visu hierarhiju). Sadarbība ar WordPress šķiet vis veiksmīgākā (no manis testētajiem servisiem), jo ļauj izmantot visvairāk iespēju. Protams, WordPress spraudņu papildus funkcionalitāte jāaizmirst (es, piemēram, biju pieradis pie SEO plugin). Nav arī tagu automātiskās meklēšanas iespēja (kas man šķita ļoti parocīga) vai iespēja pārlūkot visus iepriekš izmantotos tagus (tā, savukārt, ir Pivot priekšrocība)

 

Live Writer un Pivot

Saviem blogiem izmentoju ne tikai WordPress, bet arī Pivot. Kaut arī Pivot blogošanas sistēma neietilpst Live Writer pamatuzstādījumos, tīri teorētiski pieļāvu iespēju, ka jābūt kādam veidam, lai piespiestu Live Writer sadarboties ar Pivot. Izrādījās visai vienkārši. Nācās gan aci iemest forumā, lai saprastu kā tieši to izdarīt, bet tālāko programma paveica pati.

Sadarbība ar Pivot notiek izmantojot MetaWeblog API. Uzstādot kontu kā izmantojamais skripta fails jānorāda “metaweblog.php”. Tālāk viss norit bez problēmām. Vienīgi jāņem vērā, ka publicējot testa ierakstu, Live Writer to neizdzēš – vismaz manā gadījumā tas tika atstāts. Ar WordPress blogiem problēmu nebija.

Pamata funkcijas ir, kategorijas tiek atpazītas, var norādīt arī publicēšanas datumu. Ar bilžu publicēšanu nekādu problēmu nav. Tiek izmantots arī “lightbox”. Bet tas arī viss. Lielākie trūkumi:

  • nevar izmantot tagus;
  • nevar sadalīt tekstu daļās (ar “more..” iespēju).

Tā nu arī šis teksts ir vienā blāķī. Arī tagus pēc tam nāksies pievienot “ar roku”. Toties tekstus rakstīt ir ērtāk kā Pivot vidē.

 

Live Writer un LiveJournal / Sviesta Ciba (klab.lv)

LiveJournal blogošanas iespēja nāk jau kā priekšstatījums, kuru var izvēlēties no piedāvātā saraksta – tāpat, kā WordPress. Līdz ar to LiveJournal konta pievienošana ir tikai sekunžu jautājums. Tā kā klab.lv faktiski ir LiveJournal klons, tad, lai pievienotu klab.lv kontu, uzstādījumos ‘www.livejournal.com’ vietā vienkārši jāliek ‘klab.lv’.

Tiesa, publicējot ierakstus liveJournal vai Sviesta Cibā, jārēķinās ar to, ka pieejama būs tikai pamata funkcionalitāte. Par tādām lietām kā tagi, “mood”, “currently listening to” vai lietotāja bilžu mainīšanu varam aizmirst.

4 Comments

  1. Mfz 26/06/2008
  2. xlt 26/06/2008
  3. Mfz 26/06/2008
  4. xlt 26/06/2008
  5. Pingback: Zoundry Raven | xlt.lv 04/02/2009
Share via
Copy link