fbpx

par e-parakstu, statistiku un citām lietām

Jānis no Bibliotēkas 2.0 priecājas par plāniem piešķirt e-parakstu par valsts budžeta līdzekļiem arī bibliotekāriem, kā arī par to, ka viņam kā valsts darbiniekam ir piešķirts e-paraksts un ir apņēmības pilns to izmantot. Nu ko, apsveicu un gaidu rakstus par e-paraksta izmantošanu.

Pašam man e-paraksts ir jau kādu mēnesi. Diemžēl tā arī nav sanācis to izmantot. Nav bijusi nepieciešamība.

Patiesībā, šobrīd valsts institūcijās strādājošajiem nav kur izmantot e-parakstu, ja nu vien privātajās darīšanās vai nosūtot priekšniekam elektroniski parakstītus iesniegumus (kas nevarētu būt īpaši bieži), jo visus dokumentus paraksta iestādes vadītājs.

Manuprāt, kamēr iestāžu lietvedība netiks pielāgota elektronisko dokumentu apritei (piemēram, dokumenta elektronisku saskaņošanu vai vīzēšanu), nekas būtiski nemainīsies.

Starp citu, runājot par e-paraksta izmantošanu un izsniegtajām viedkartēm, man ir aizdomas, ka pat Latvijas pastam nav īstas skaidrības par to cik, kas un kā ir izsniegts. Šodien saņēmu šādus neformālus datus par e-parakstu:

1) Ir izgatavotas aptuveni 4500 viedkartes, no kurām aptuveni 3900 ir valsts pasūtījuma ietvaros;
2) Ir veikti aptuveni 1500 pieprasījumi laika zīmogam (parakstīts dokuments ar e- parakstu un laika zīmogu);
3) Ir veikti aptuveni 171 200 OCSP pieprasījumi (171 200 reizes veikta e-paraksta pārbaude).

Kaut kur ziņās pavīdēja informācija, ka ir izsniegti 4000 viedkaršu.

Savukārt pagājušonedēļ sarunā (arī neformālā ;) ar kādu e-paraksta ieviešanai tuvu stāvošu Latvijas pasta darbinieku saņēmu informāciju, ka izsniegto viedkaršu skaits ir no 3000 – 4000, tuvāk trim tūkstošiem. Tāpēc domāju, ka Raimonda aprēķinātā statistika varētu būt diezgan precīza.

Diemžēl ne Latvijas pasta mājas lapā, ne e-me.lv man neizdevās atrast nekādu statistiku par e-parakstu. Tiesa gan, es īpaši arī neiespringu uz tās meklēšanu.

Share via
Copy link