fbpx

Latvijas ekoloģiskā pēdā

Pasaules dabas fonds ir veicis pētījumu par iedzīvotāju ekoloģiskās pēdas nospiedumu – faktiski tas ir pētījums par to, cik ilgtspējīgs ir dažādu valsu iedzīvotāju dzīvesveids. Tā ir alternatīva citam rādītājam – iekšzemes kopproduktam (IKP), kas bieži vien tiek uzskatīts par vienīgo attīstības rādītāju.

Ekoloģiskās pēdas nospiedums ir hektāros izteikta zemes un ūdens platība, kas nepieciešama, lai nodrošinātu kādas ekonomikas vai sabiedrības ilgtermiņa izdzīvošanu pie noteiktiem dzīves standartiem. Ekoloģiskā pēda ir kā bilance, jo no vienas puses tiek skatīts to teritoriju pieprasījums, kas nepieciešamas pārtikas, apģērba un citu patēriņa preču saražošanai un CO2 emisiju absorbēšanai (ekoloģiskās pēdas nospiedums), bet no otras puses piedāvājums – bioloģiski produktīvās teritorijas apjoms.

Kaut arī Latvija uz kopējā fona nav no vissliktākajām valstīm, ja visi planētas iedzīvotāji dzīvotu kā mēs, būtu nepieciešamas 2 planētas. Vissliktākais rādītājs ir Apvienotajiem Arābu Emirātiem ar 11,9 ha uz vienu iedzīvotāju. Vismazāko ekoloģisko pēdu atstāj Afganistānas iedzīvotāji (0,1 ha/iedz.).

Sīkāk par pētījumu te.

Share via
Copy link