fbpx

Jāņu siers

Šogad izlēmām pamēģināt pagatavot Jāņu sieru. Jāsaka, ka šis ir otrais siera siešanas mēģinājums. Pirmais bija pirms kāda laiciņa, kad dāsnie lauku radi atsūtīja gana daudz biezpiena un tika izlemts no tā uztaisīt sieru. Tā kā siers sanāca varen gards, tad šķita tikai dabiski, ka siers jāsien arī uz Jāņiem. Un, protams, tagad gribu padalīties ar siera siešanas recepti.

Siera pagatavošanai tika izmantots:

1.2 kilogrami biezpiena
2 litri piena
2 olas
50 grami sviesta
200 mililitri saldā krējuma
30 grami ķimeņu
šķipsniņa sāls

katliņš
sietiņš
marle
liela bļoda sūkalām
mazāka bļoda siera formēšanai
koka karote maisīšanai

Vislabāk produktus, protams, pirkt tirgū, bet sanāks arī ar veikalā pirktajiem. Ķimeņu vietā var izmantot arī citas garšvielas, piemēram, pesto ar kaltētiem tomātiem, vai olīvas – kas nu kārojas.

Tālāk procesa apraksts soli pa solim.

1. Katliņā uzkarsē pienu – gandrīz līdz vārīšanās temperatūrai, bet pienam neļauj uzvārīties (uzmest burbuli). Pienā ieber sadrupinātu biezpienu. Daži to berž caur sietiņu vai smalcina ar blenderi, bet man patīk, ka biezpiens paliek lielos graudos.
Masu silda un maisa, līdz atdalās sūkalas. Mums tas aizņēma kādas 10 minūtes, bet, atkarībā no piena, var būt arī ilgāk (citiem gadoties karsēt turpat pusstundu). Lai process notiktu ātrāk, var iespiest citrona sulu vai piebērt citronskābi.

2. Kad sūkalas atdalījušās, masu nokāš caur sietiņu, kurā ieklāta marle un izspaida sūkalas. Var kāst izlietnē, bet var izkāst bļodā un sūkalas vēlāk izmantot, piemēram, pankūku cepšanā vai kā augu mēslojumu.


Siera-Gatavosana-04

3. Izmazgā katliņu vai ņem jaunu. Katliņā izkausē sviestu un ieber ķimenes, kuras nedaudz apcep sviestā – tā tās kļūst aromātiskākas.

4. Sakuļ olas.

5. Katliņā liek atpakaļ biezpiena masu un pielej sakultās olas un saldo krējumu, pieber sāli un citas garšvielas.


Siera-Gatavosana-08

6. Masu karsē katliņā un maisa, līdz tā kļūst nedaudz elastīga, staipīga. Tās varētu būt kādas 8-10 minūtes. Jāuzmanās, lai pārlieku nepārkarsētu – tad siers kļūst sauss.

7. Kad masa kļuvusi elastīga, to liek ar marli izklātā bļodā vai citā traukā siera formēšanai, un nospiež.

Siera-Gatavosana-10

Siera-Gatavosana-11

8. Kad siers nospiests, to ņem laukā no trauka un uz kādu stundu vai divām uzliek smagumu (piemēram, cukura vai miltu paku), lai siers kļūst blīvāks. Pēc tam sieru liek uz nakti ledusskapī un nākamajā dienā ēd gardu muti.

Labu apetīti!

Share via
Copy link