fbpx

30 sudraba graši

Ir viens jautājums, kurš visos laikos ir urdījis prātu cilvēkiem, kas kaut cik pārzina Jauno derību – “cik ir 30 sudraba graši mūsu naudā?” 30 sudraba graši (vai gabali) – tik daudz priesteri samaksāja Jūdam Iskariotam par Jēzus nodošanu. Šis jautājums mani sāka urdīt, kad šodien uzgāju lapu ar Bībeles jautājumu skaidrojumu, krā bija norādīta arī Bībelē minētās naudas vērtība. Tiesa, no šīs tabulas neizruietēja atbilde uz jautājumu skaidri un nepārprotami. Bībeles laikos naudas bija daudz un dažādas, bet to vērtības ir grūti salīdzināmas ar mūsdienām. Tabulā ir norādīta graša vērtība: 10 ASV dolāri. Taču “30 sudraba graši” ir tautiskots teiciens. Matejs lieto izteicienu “sudraba gabali” (Mateja 26:15), bet “sudraba gabala” vērtība (vai norāde uz precīzu naudas vienības nosaukumu) netiek dota.

Pagaidām populārākās aplēses, ko esmu atradis, ir šāda. Viens sudraba gabals ir līdzvērtīgs 4 dināriem, bet dinārs 1.gadsimta sākumā bija līdzvērtīgs viena strādnieka algai (Mateja 20:2). Tas nozīmē, ka 30 sudraba grašu vērtība ir strādnieka 120 dienu darba alga. Tagad atliek vien izskaitļot strādnieka vienas darba dienas algas vērtību. Ja pieņemam, ka tā ir 15 Lati, tad kopā mums sanāk 1800 Lati.

Bet tagad man ir jautājums publikai:
1) Jūda par šādu naudu nodeva Jēzu. Ko par šādu naudu esi gatavs nodot Tu?

2) Ko Tu iesāktu ar šo naudu? (Jūda šo naudu esot atdevis atpakaļ priesteriem.)

Starp citu – jums ir iespēja nopirkt pašiem savus “30 sudraba grašus” (pareizāk – 1.gadsimta sudraba šekeļus) iekš eBay par nieka 1299 ASV dolāriem.

2 Comments

  1. BlackHalt 09/01/2008
  2. xlt 09/01/2008
Share via
Copy link