fbpx

Dzīve ar Ubuntu Linux

Sākot lietot Ubuntu man likās, ka atrast piemērotu programmatūru būs ļoti grūti. Nu jau Ubuntu lietoju labu laiku un jāsaka, ka nav tik traki. Vēl vairāk – ir krietni labāk, kā biju iedomājies. Protams, ne visām Windows programmām (ko lietoju pamatā) ir Ubuntu versijas. Taču daudzām ir (man par pārsteigumu). Citām, savukārt, var piemeklēt analogus.

Te būs programmas, kuras lietoju.

Interneta rīki

Ir pieejami visi populārākie pārlūki – Firefox, Chrome. Arī FTP programmas – Filezilla un virkne citu. Tāpat arī Skype ir uz Ubuntu.

Sociālo tīklu rīki

Nav tik plašā izvēlē kā Windows videi un tie arī nav tik ērti. Es izmantoju Gwibber Social Client, kas ir līdzīgs tādām programmām kā TweetDeck, Seesmic vai HootSuite, tikai krietni vienkāršāks. Taču jau minētās programmas iespējams izmantot caur pārlūku, ja ir tāda vēlme, un tad nekas nav jāinstalē.

Biroja rīki

Pamata biroja programmatūra – Open Office Libre Office, kas arī jau nāca līdzi uzstādita. Pamatlietās savietojama ar Microsoft Office. Tomēr ir lietas, kur var rasties nesaprašanās, piemēram, makrosi. Bet ir dažādi MS Office formātu “atrādītāji” (viewers).

E-parakstīšana

Par dokumentu parakstīšanu ar drošu elektronisko parakstu (izmantojot LVRTC sertifikātus) jau rakstīju. Viss darbojas, lai arī nav tik ērti kā Windows vidē. Savukārt PGP rīkus uz Ubuntu vēl neesmu pētījis. Bet tiem nevajadzētu būt problēmai, ņemot vērā, ka šie risinājumi pārsvarā nāk no brīvās programmatūras jeb free software vides.

Bloga rīki

Ar tiem esmu vīlies. Pagaidām nav neviena, kas apmierinātu manas pamatvēlmes. Visi, ko lietoju līdz šim ir līdz galam nenostrādāti, ar nepietiekamu funkcionalitāti. Šobrīd lietoju Blogilo, bet tam nav normālas bilžu apstrādes pamatfunkcionalitātes (kaut vai izmēra maiņa vai novietojuma parametru uzstādīšana). Un šad tad ir problēmas arī ar paša teksta apstrādi (šis tas mēdz “pazust tulkojumā”). Bet lietot var.

Turklāt WordPress iebūvētais redaktors ir pietiekami labs, lai izmantotu arī to.

Piezīmju rīki

Pagaidām tā arī neesmu atradis perfektu piezīmju rīku ne Windows, ne Linux vidēs. Uz Windows man ir 2 favorīti, katrs ar saviem trūkumiem: OneNote un Evernote. OneNote ir spēcīgāks rīks ar vairāk iespējām, turpretim Evernote piezīmēm ir iespējams piekļūt caur web saskarni no jebkuras vietas (tāda iespēja nu jau ir arī OneNote, vismaz, ja izmanto SkyDrive), kā arī sinhronizēt piezīmes starp dažādiem datoriem (OneNote piezīmes es sinhronizēju izmantojot Dropbox, bet šķiet, ka ērtāk būs ar Skydrive, jo tad ir iespēja tās tiešsaistē arī labot), kā arī Evernote ir dažādas web aplikācijas, kas padara vienkāršu un ērtu mājas lapu daļu saglabāšanu piezīmēs. Tiem, kas lieto viedtālruņus, Evernote patiks arī tāpēc, ka tas pieejams uz iOS un Android platformām. Diemžēl ne viens, ne otrs rīks uz Ubuntu nav pieejams kā atsevišķa aplikācija. Evernote var izmantot kā pārlūka aplikāciju, taču tas nav visai ērti, ja ir atvērti daudzi pārlūka loki (kā parasti man ir) un tai nevar piekļūt offline režimā. Tāpēc es dodu priekšroku stand-alone piezīmju aplikācijām.

Taču Evernote cienītājiem ir risinājums – Nixnote (iepriekšējais projekta nosaukums – Nevernote). Tas ir neoficiāls Evernote klients (standalone aplikācija), ar kuru iespējams piekļūt Evernote piezīmēm. Tas ļoti palīdz. Diemžēl šis rīks nav tik ērts un pārskatāms kā oficiālais Evernote klinets, turklāt tas ir ļoti nestabils.

Šobrīd uz Ubuntu es izmantoju arī TomBoy. Tas nāk līdzi kopā ar Ubuntu. Vienkāršs piezīmju rīks ikdienas vajadzībām. Atbalsta pamata teksta formatējumu (treknraksts, slīpraksts, dažādi fontu lielumi u.c.) un hipersaites. Piezīmes var kārtot mapēs (2 līmeņos) un sinhronizēt. Neatbalsta bildes. Ir arī Windows versija, kas gan nav īpaši stabila. Piezīmes var sinhronizēt vairākos veidos (piemēram, izmantojot Ubuntu One vai WebDAV).

Vēl uz Ubuntu ir programma Basket, kas pēc aprakstiem spriežot ir visai spēcigs rīks. Diemžēl man tā arī nav izdevies viņu uzinstalēt uz sava datora.

Video

Esmu pieradis pie VLC un to arī lietoju. Mani apmierina, tāpēc neko citu nemeklēju.

Tā kā ar video rediģēšanu neaizraujos, tad par šim programmām neko pateikt nevarēšu. Bet ir.

Audio

Šos neesmu pētījis. Izmantoju Rhytmbox, kas nāca līdzi jau uzinstalētajam Ubuntu. Vienkārša programma, ar ko klausīties mūziku. Bet ir vesela kaudze citu programmu, no kurām izvēlēties.

Ar audio apstrādi man tāpat kā ar video – neizmantoju, tāpēc neko pateikt vai ieteikt nevaru, bet ir no kā izvēlēties.

Bilžu apstrāde

Ir virkne dažādu programmu, bet neviena no tām nespēj līdzināties Adobe rīkiem ne ērtības, ne iespēju ziņā. Protams, lielai daļai tas nav vajadzīgs, bet man ši ir sāpīgākā problēma. Es gan esmu atradis vairākus rīkus vienkāršai fotogrāfiju apstrādei un konvertācijai:

  • gThumb Image viewer un DigiKam ir ērtākās bilžu atlasei un organizēšanai
  • UFRaw, RAW Studio – bilžu apstrādei (kadrēšana, kontrasts, krāsu korekcija u.c.) un konvertēšanai (es paresti bildēju RAW formātā, tāpēc man tas ir aktuāli); Raw Studio patika vislabāk
  • GIMP – pēcapstrāde

Grafika

Te nav daudz variantu – tā viennozīmīgi ir Inkscape. Visai tuva Adobe Illustraor, tomēr nācās krietni nopūlēties, lai saprastu programmas “loģiku” un atrastu kur kas atrodas – esmu pārāk pieradis pie Illustrator (pat ņemot vērā, ka to lietoju reti).

Web dizains

Labākās būs šīs, kas ir arī Windows videi:

  • Aptana Studio – programma web (un ne tikai) attīstīšanai. Diezgan spēcigs rīks.
  • Kompozer – web dizaina rīks, kas līdzinās DreamWever
  • Pencil – prototipēšanai (wireframing)

Failu sinhronizācija

Ir daudz un dažādu failu sinhronizācijas un rezerves kopiju izveides programmas. Failu sinhronizācijai izmantoju Dropbox un UbuntuOne. Abas ir pieejamas gan Linux, gan Windows, gan MacOs vidēm.

Kopsavilkums

Programmnodrošinājums, protams, ir vājākais Linux punkts. Bet nav tik traki, kā varētu šķist. Pirmkārt, ļoti daudzas ikdienā lietotās programmas tagad ir arī Linux versijā (Chrome, Skype, Dropbox). Otrkārt, ļoti daudzas programmas tiek vai var tikt lietotas izmantojot pārlūku – epasts, plānotājs, RSS lasītāji,  pat biroja programmas un ne tikai -, kas nozīmē, ka to lietošanai operētājsistēma nav būtiska. Treškārt, daudzām programmām ir alternatīvas. Protams, specifiskām programmām (piemēram, Adobe produkti) šādu alternatīvu, diemžēl, nebūs. Vēl pastāv iespēja darbināt Windows programmas izmantojot Wine vai VirtualBox.

Kā trūkumu jāpiemin, ka daudzas programmas ir nestabilas, nav ērti uzinstalējamas, vai nav tik ērtas lietošanā kā Windows programmas. Protams, arī Windows vidē netrūkst nestabilu un neērtu programmu.

Ubuntu Linux noteikti ir lieliska bezmaksas un legāla alternatīva mājas vai biroja vajadzībām – ja vien nav vēlmes spēlēt spēles vai lietot specifiskas programmas – jo tas nāk jau gatavs darbam – ar visām nepieciešamākajām programmām – interneta pārlūku (Firefox), biroja programmatūru (Open Office), mediju atskaņotājiem, bittorent klientu u.c. Visu pārējo, kas nepieciešams, var ērti uzstādīt izmantojot Ubuntu Software Centre vai sameklējot internetā.

Kur meklēt programmas un to alterntīvas

Te ir dažas saites uz labāko Ubuntu programmu un Windows programmu alternatīvu Ubuntu videi apkopojumiem:

3 Comments

  1. Infants 26/04/2012
  2. zivs 26/04/2012
    • Atis 26/04/2012
Share via
Copy link