fbpx

Mans jaunais draudziņš

Dators

Jau rakstīju, ka mans klēpjdators pārlieku karst. Iespējams tas arī bija iemesls tā aiziešanai “pie tēviem”. Visticamāk, “nosvila” mātes plate. Lai arī dators bija visai jaudīgs, ņemot vērā tā problēmas ar siltuma vadību (kas, iespējams, bija un varētu arī būt cēlonis citām ķibelēm), baterijas īso darbības laiku (apmēram stundu), ķibelēm ar draiveriem u.c. sīkumiem, nolēmu nereanimēt to, bet iegādāties citu. Izvēlēties nebija viegli, bet beigās izšķīros par labu Dell Inspiron 15 (N5040).

Jāteic, kopumā esmu apmierināts (lietojis gan esmu tikai vienu dienu – redzēs, kā būs turpmāk). Dators ir smukāks, kā šķita bildēs, kaut arī dizains īpaši ne ar ko neizceļas. Tas ir salīdzinoši viegls (2,37kg salīdzinot ar iepriekšējā datora 2,87kg). Kā mīnuss jāatzīmē, ka dators ir mazliet “plastmasīgs”, taču bez izteiktas “lētuma” piegaršas. Kopumā – manuprāt, labāka cenas/jaudas/kvalitātes attiecība.

Linux

Dators nāk aprīkots ar Ubuntu Linux un Gnome desktop. Jāievada vien daži parametri pie pirmreizējās uzstādīšanas un tas ir gatavs darbam – kopā ar operētājsistēmu ir uzstādīts pats nepieciešamākais ikdienas darbam – pārlūks (Firefox), biroja programmatūra (Open Office), BitTorerent, programmatūra audio un video atskaņošanai u.tml. Ļoti patīk “programmu centrs”, kurā var ātri un ērti atrast un uzstādīt nepieciešamās programmas. Protams, ka tas viss ir bez maksas un legāls, kas arī ir lielākais pluss. Arī pati saskarne ir patīkama, lai gan mazliet vēl jāpierod, un viss darbijas pietiekami ātri. Nepieciešamie draiveri tiek sameklētu un uzstādīti automātiski – pagaidām nav bijusi situācija, kad kaut kas neiet.

Tomēr pieejamo programmu klāsts joprojām ir lielākais Linux klupšanas akmens. Ja ir pierasts strādāt ar noteiktām Windows vai MacOS programmām, tām varnebūt Linux versijas. Šobrīd visvairāk pietrūkst Evernote un OneNote, kā iespēja darbināt dobe Creative Suite produkti – jo īpaši Photoshop un Illustrator. Noteikti, ka uz Linux ir pietiekami nopietnas uz ērtas piezīmju veikšanas programmas (atklāti sakot mani pilnībā neapmierināja ne Evernote, ne OneNote, tomēr tām ir funkcionalitāte, kas nav citām līdzīgām programmām), taču grūtības varētu sagādāt mēģinājumi pārnest esošās piezīmes uz jaunu programmu. Mēģināšu arī paniekoties ar GIMP un Inkscape – lai arī tās nav salīdzināmas ar Adobe produktiem, taču manas pieticīgās vēlmes varētu pildīt. Protams, arī spēļu mīļotājiem Linux nebūs alternatīva, taču man šobrīd spēlēm nav laika.

Salīdzinot ar manu nelielo iepriekšējo pieredzi ar Linux pirms gadiem 5, šoreiz tā ir krietni pozitīvāka. Katrā ziņā tā ir lieliska bezmaksas alternatīva ikdienas vajadzībām (ja nav jādarbojas ar specifiskām programmām), jo pats nepieciešamākais ir pieejams, tajā skaitā – populārāko programmu Linux versijas analogi produkti. Protams, atsevišķas programmas ir grūti aizstājamas (piemēram, Adobe Creative Suite produkti), bet tās var mēģināt darbināt ar Wine – windows vides emulatoru. Vēl neesmu izmēģinājis, bet došu ziņu par sekmēm. Katrā ziņā esmu nolēmi vismaz kādu laiciņu palikt pie Linux un ar to paspēlēties.

3 Comments

  1. Jurz 26/01/2012
    • Atis 26/01/2012
  2. Jurz 26/01/2012
Share via
Copy link